Prinášame vám päť hlavných vecí, čo by ste mali určite skontrolovať pred dlhšou jazdou do letných destinácií. Neriskujte a dajte autu, čo potrebuje, aby vás nenechalo v štichu…

1. Chladenie motora

Kontrolou chladiaceho systému je potrebné overiť, či systém nie je zanesený, či chladič nie je špinavý od mušiek, listov či prachu. Chladiaca sústava pracuje najviac v lete, motory sa prehrievajú a preto je potrebná aj kontrola či je v systéme dosť chladiacej kvapaliny. V každom kvalitnom autoservise vám rýchlu kontrolu urobia na počkanie.

dextter bosch service

2. Brzdy

Aj brzdy si (podobne ako motor) zaslúžia rýchlu kontrolu. Dlhé klesania sú pre ne veľký problém. Autá v kolóne idú pomaly, lebo je často vpredu kamión či autobus. Mnohí vodiči ich navyše nesprávne opotrebúvajú prevádzkovou brzdou, nie podradením a motorom. Brzdy sa prakticky nechladia a zlé, staré brzdové platničky, prestanú pracovať skôr než by ste verili. Overte si, či máte platničky v poriadku a snažte sa na klesaniach brzdiť najmä motorom. Šetríte si tak palivo, brzdy a v konečnom dôsledku aj… nervy.

3. Dezén na pneumatikách

Dookola a neustále sa zdôrazňuje dôležitosť dobrého stavu pneumatík. Je to naozaj nutné. Uvedomte si, že auto na ceste nedrží nič iné, len 4 drobné plôšky kontaktu pneumatík s povrchom. Nenechávajte dezén zodrať až po minimálnu povolenú hranicu 1,6 mm. To je už neskoro. Ak má pneumatika menej ako 3 – 4 mm, vymeňte ju. Stačí silnejší dážď či prietrž mračien a je tu veľký problém. Mnohí majú tendenciu v daždi na diaľnici ani nespomaliť. Riziko akvaplaningu je obrovské, dokonca mnohí si oň svojou jazdou koledujú. S dobrými pneumatikami s hlbším dezénom toto riziko minimalizujete. Dobrú službu pri defekte v ďalekom zahraničí urobí aj dojazdová sada.

Dextter Main Page

4. Klimatizácia

Dnes už veľmi málo osobných áut nemá žiadnu klimatizáciu. Zväčšuje sa však spočet vozidiel, hlavne tie kúpené ako jazdené, možno nemali nikdy klimatizáciu skontrolovanú, čistenú a doplnenú. Ak máte auto staršie než 3 roky, dajte si systém skontrolovať a doplniť. Schopnosť ochladiť interiér zlepšuje koncentráciu a výdrž vodiča a celej posádky. Klimatizácia má vplyv na aktívnu bezpečnosť premávky, treba ju však používať rozumne.

5. Tlak v kolesách

Iste ste si všimli, že autá majú od výrobcu odporúčané dva rôzne tlaky plnenia pre každý odporúčaný použitý rozmer plášťov. Nižší tlak je určený pre bežné denné použitie. Druhý, vyšší, je určený práve pre čas dovoleniek, váhovú preťaženosť a dlhé cesty. Zastavte sa pred dlhou cestou v kvalitnom pneuservise, alebo na pumpe a dofúkajte si všetky kolesá na nové tlaky. 5 minút práce sa vám odmení v podobe podstatne nižšej spotreby (radovo aj 1 – 1,5 l na 100 km) a menšom a rovnomernejšom opotrebení plášťov. Nižší hluk a ľahšia ovládateľnosť sú už len samozrejmosťou…

Tipy na letné destinácie

Ak ešte nemáte vybrané miesto letnej dovolenky, alebo chcete vyskúšať niečo nové a neplánované, odporúčame týchto pár overených tipov:

Pre mnohých je leto tá najlepšia časť roka. Nepokazte si to ľahostajnosťou k svojmu autu. Dajte mu, čo potrebuje. Šťastnú cestu!