Teplých a slnečných dní sme v marci mali ozaj dosť, ale až v apríli sa väčšina z nás rozhodne definitívne prezuť a urobiť základnú jarnú údržbu našich motorových miláčikov. Aj keď tohtoročná zima bola o niečo miernejšia, neznamená to, že vaše vozidlo neprešlo počas zimy primeraným opotrebením.

Vezmite svoje auto do servisu s odborným poradenstvom a profesionálnymi službami, kde Vám určite pomôžu s kompletnou jarnou starostlivosťou, diagnostikou a odborným poradenstvom. Počas hlavnej letnej sezóny a horúcich dní predsa každý vodič i spolujazdci potrebujú pocity istoty a bezpečia.

Kontrola pneumatík

Pneumatiky predstavujú jediný styčný bod v mieste kontaktu medzi vozidlom a vozovkou. Pamätajte vždy na to, že nie je dôležitý len výber správnych pneumatík, ale aj ich pravidelná kontrola, ktorá zaistí ich maximálnu výkonnosť a bezpečnosť. Aké sú základné body kontroly?

  • opotrebenie a hĺbka behúňa, vyhodnotiť / opraviť prípadné poškodenia či vydutia
  • vyváženie kolies
  • kontrola tlaku hustenia pneumatík
  • nastavenie geometrie kolies
  • kontrola ventilov

Kontrola „tekutín“

I po miernej zime je dôležitá kontrola všetkých tekutín a prísad, ktoré motoru i vozidlu pomáhajú k bezproblémovej prevádzke. Kontrola úrovne a doplnenie motorového oleja, nemrznúcej zmesi, chladiacich kvapalín i vody do ostrekovačov je základný štandard.

 


Čistenie klimatizácie

Počas zimy vaša klimatizácia viac oddychovala, preto je možné, že sa v nej počas zimy nahromadili nežiadúce baktérie a plesne. Príznakom bude, ak po spustení, alebo vypnutí klimatizácie cítite v kabíne auta zápach.
Najlepší spôsob servisu klimatizácie je priviesť auto do servisu, kde sa o ňu postarajú odborníci.

Načo treba myslieť je kontrola a doplnenie chladiaceho média a vyčistenie, poprípade výmena, filtra v kabíne. Tento filter býva zanesený najrôznejšími nečistotami, baktériami, plesňami, ktoré nám môžu spôsobovať rôzne alergické reakcie. Dôkladným čistením filtra sa zabezpečí nie len dlhá životnosť samotnej klimatizácie ale aj znižovanie množstva možných alergénov, ktoré ohrozujú alergikov, astmatikov a malé deti.


Kontrola gumenných prvkov – hadice, remene či tesnenia

Guma nereaguje dobre na extrémne zmeny teplôt, takže neustála zmena medzi chladným počasím a horúcim vzduchom z vášho motora mohla mať vážny vplyv na remene, či hadice vášho vozidla. Ak je váš klinový remeň alebo gumenné prvky popraskané alebo uvoľnené, pravdepodobne je čas ich vymeniť. Počas kontroly je vhodné prezrieť aj tesnenia dverí, či stierače.


Testovanie bŕzd a tlmičov

Výrobcovia tlmičov odporúčajú ich kontrolu približne každých 20 000 km. Mnoho motoristov si myslí, že je to len ťah výrobcov tlmičov, ako umelo zvýšiť dopyt po ich nových dieloch. Opak je však pravdou. Najmä na našich rozbitých cestách sú tlmiče pruženia vystavené zvýšenému opotrebovaniu. Treba si uvedomiť, že tlmiče sú súčasťou celého zavesenia kolies na vašom motorovom vozidle a výrazne ovplyvňujú jazdné vlastnosti. Ich funkciou je zabezpečenie dobrého kontaktu s cestou. Na povrchu vozovky sa preto musia postarať o to, aby kolesá od povrchu cesty neodskakovali a tým nestrácali priľnavosť k povrchu vozovky.


Svetlo a zvuk

Nemenej dôležitou súčasťou jarnej údržby je aj kontrola „svetelno-zvukových“ súčastí vozidla, ako je kontrola svetlometov, smeroviek, žiaroviek vnútorného osvetlenia, klaksón a pod.